We wrześniu 2020 roku minęło już 19 lat naszej działalności. Efektem naszej wspólnej i rzetelnej pracy są zadowoleni klienci oraz osiągnięcia isukcesy uczniów w szkole czy osób dorosłych w pracy zawodowej. Nasi klienci cenią nas za profesjonalizm i życzliwość.
Prywatna Szkoła Języka Niemieckiego „Deutsche Schule” powstała we wrześniu 2001 roku.
Kryterium doboru lektorów do Prywatnej Szkoły Języka Niemieckiego były wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie pedagogiczne. Do szkoły zostali zatrudnieni nauczyciele, którzy pracują w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a nawet na wyższych uczelniach. Nauczyciele opracowali zestaw programów szkolnych zgodnych z wymogami i potrzebami słuchaczy. Już w pierwszym roku pracy szkoły pojawiły się sukcesy w postaci zdobytych przez słuchaczy certyfikatów językowych Geothe Instiut w Łodzi. Rok w szkole minął szybko, a słuchacze i rodzice uczniów pozytywnie ocenili działalność szkoły.
Rok szkolny 2002/2003 rozpoczął się zarówno od zmiany nazwy szkoły z „Deutsche Schule” na Szkoła Języków Obcych „Lingwista” jak i rozszerzenia nauczanych języków o angielski i francuski.
W celu podniesienia jakości pracy szkoły dyrekcja i grono pedagogiczne opracowali priorytety obowiązujące na rok szkolny 2002/2003.Należą do nich:
1. Podnoszenie standardu nauczania i uczenia się poprzez:
Stworzenie spójnych rozkładów materiału
Monitorowanie stopnia realizacji programów
2. Stosowanie jednolitych kryteriów oceniania
3. Stosowanie nowoczesnych metod pracy na lekcji
4. Unowocześnianie bazy dydaktycznej poprzez:
- Zainstalowanie Internetu dla potrzeb słuchaczy i nauczycieli
- Wzbogacanie księgozbioru szkolnego
- Zakup pomocy dydaktycznych
- Stworzenie banku standaryzowanych testów
5. Budowanie pozytywnego sprzyjającego uczeniu się klimatu w szkole poprzez:
Zorganizowanie zespołu redakcyjnego i wydawanie gazetki szkolnej „Lingwista” i „Przedszkolak”
6. Wykreowanie pozytywnego obrazu szkoły w środowisku poprzez zorganizowanie „Dni otwartych”, balu karnawałowego oraz „Dni językowych w szkole”
Szkoła rozszerzyła również swoją ofertę nauki języków obcych i skierowała ją do instytucji i firm. Po raz pierwszy naukę języka niemieckiego rozpoczęto z dziećmi Przedszkola Nr 1 w Radomsku. Było to dla szkoły nowe doświadczenie, ponieważ pracując z małymi dziećmi należało dostosować metodykę nauczania do wieku dzieci poprzez wprowadzenie muzyki, gier i zabaw, czyli „bawiąc uczyć, ucząc bawić”. Ten eksperyment pracy z małymi dziećmi zakończył się bardzo pomyślnie, ponieważ dzieci dobrze opanowały język i przygotowały na koniec roku inscenizację bajki o „Czerwonym kapturku”. Dzieci z lektorem wydały też gazetkę szkolną pt.„Przedszkolak”.
W roku szkolnym 2003/2004 słuchacze szkoły zdobywali dalsze certyfikaty językowe- również z j.angielskiego. Maksymalną ilość punktów na certyfikacie otrzymała m.in. pani Anna Kubik, obecnie studentka Wydziału Germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W roku szkolnym 2003/2004 SJO „Lingwista” ugruntowała swoją pozycję na rynku lokalnym, ciągle doskonaląc metodykę nauczania i poszerzając swoją ofertę. Dobre wyniki pracy zauważyły media lokalne „Gazeta Radomszczańska” zamieściła 11 września 2003 roku artykuł pt. ”Jak wybrać dobrą szkołę języków obcych?”.
Na dobrą markę szkoły wpłynęła promocja m.in.: na targach edukacyjnych i w Internecie oraz pozytywna opinia i sukcesy słuchaczy szkoły.
W 2003 roku szkoła wprowadziła dodatkowo naukę języka włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Dla potrzeb firm i klientów indywidualnych wyjeżdżających za granicę szkoła opracowała autorskie programy języków obcych zawodowych dostosowanych do potrzeb słuchaczy. Uczestnicy kursów potrafili w krótkim czasie opanować język w stopniu umożliwiającym porozumienie się w sytuacjach życia codziennego, o czym informowali nas przysyłając pozdrowienia i wizytówki z miejsc, w których przebywali.
Aby być konkurencyjnym na rynku lokalnym wśród szkół językowych SJO „Lingwista” w roku szkolnym 2004/2005 opracowała Strategię Rozwoju Szkoły poprzedzoną wnikliwą analizą wybranych elementów jej pracy. Przede wszystkim usprawniono system zarządzania firmą poprzez zakupienie i zainstalowanie programu komputerowego Tenvirk.
Program ten zawiera bazę danych szkoły oraz pozwala na bilansowanie i analizę finansów a także posiada szereg funkcji związanych z obsługą klienta takich jak:
Rekrutacja i przydział do grup lektorów i słuchaczy
Stany grup i ich rotacja
Ważnymi elementami Strategii Rozwoju jest prezentacja placówki na stronie internetowej www.eurolingwista.pl oraz wykorzystanie programów komputerowych i internetu w nauczaniu języków obcych.
Priorytetem Szkoły Języków Obcych „Lingwista” w roku szkolnym 2004/2005 było jak najlepsze przygotowanie młodzieży do zdania egzaminu maturalnego i egzaminu dojrzałości z języków obcych. Do nowej matury przygotowywały grupy z języka niemieckiego, angielskiego i francuskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym Lektorzy kładli duży nacisk na przygotowanie słuchaczy do części pisemnej i ustnej egzaminu poprzez różnorodne ćwiczenia z wykorzystaniem aktywnych metod nauczania i dobrze dobranych pomocy dydaktycznych.
Wszyscy lektorzy prowadzący zajęcia w grupach maturalnych posiadają uprawnienia egzaminatorów i bardzo dobrze znają standardy wymagań egzaminacyjnych, a przez to potrafią dobrze przygotować słuchaczy do egzaminów maturalnych. Wyniki egzaminów ustnych już potwierdziły wysoką jakość nauczania w naszej szkole.
W 2005 r. szkoła opracowała program bezpłatnych kursów językowych dla pracujących mieszkańców powiatu radomszczańskiego, który został pozytywnie oceniony przez WUP w łodzi.
Środki na realizację tego przedsiębiorstwa pochodzą z Unii Europejskiej. Zajęcia rozpoczęły się w grudniu 2005r. i trwać będą do lipca 2006 r.
Szkoła z roku na rok ciągle się rozwija i modernizuje.
W związku z realizacją przez szkołę projektów unijnych zmienia się nazwa szkoły z "Lingwisty" na "Eurolingwista". W.w. lata ukierunkowane były na wdrażanie technik informatycznych w metodykę nauczania.Utworzona została pracownia komputerowa z dostępem do internetu. W nauczanie j. obcych oprócz wykorzystywania programów multimedialnych „Euro plus+”, „Profesor Henry”, zaczęto korzystać z platformy e-learningowej. Zatrudniono Neativ Speakera do zajęć konwersacyjnych. Stosowanie nowoczesnej metodyki w nauczaniu języków obcych wspierało efektywne nauczanie i przyczyniło się do bardzo dobrych wyników na zewnętrznych egzaminach maturalnych i na certyfikaty. W wakacje słuchacz naszej szkoły Piotr Musiał na egzaminie zewnętrznym przeprowadzonym przez Ośrodek Egzaminacyjny w Częstochowie maksymalną liczę punktów i uzyskał certyfikat "Council of Europe Level B2".
We wrześniu 2009 roku nauczanie języka angielskiego odbywają się w filii szkoły przy ul. Piłsudzkiego 35.
Dla potrzeb nauczania j. angielskiego małych dzieci zakupiono licencje Musical Babies oraz zorganizowano pokój zabaw. Języka angielskiego tą metodą uczy się dzieci już 2-3 letnie. Są to zajęcia muzyczno ruchowe. Dzieci poprzez piosenki taniec i zabawy uczą się dźwięków i słówek, a dodatkowo ćwiczą słuch oraz poczucie rytmu poprzez wystukiwanie melodii na prostych instrumentach.W roku szkolnym 2008/09 i 2009/10 zorganizowaliśmy jak w poprzednich latach kursy języków obcych dla dorosłych i młodzieży, kursy zawodowe oraz imprezy okolicznościowe.1 czerwca 2009 roku razem z CNiB „Żak” na palcu GS "Samopomoc Chłopska" zorganizowaliśmy festyn dla dzieci. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach plastycznych, muzycznych, quizach. Dla milusińskich przygotowano dużo słodyczy i upominków.
Zmiana nazwy ulicy z Komuny Paryskiej 3 na Aleje Jana Pawła II 3/4.W tym roku szkolnym zaczęliśmy współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lgocie Wielkiej oraz Dobryszycach i zorganizowaliśmy dla Ich podopiecznych szereg kursów zawodowych.Ważnym wydarzeniem w dziejach szkoły było opracowanie wniosku o pozyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej na realizację bezpłatnych kursów zawodowych z informatyki. Projekt pt.:”Administrator sieci internetowych I i II stopnia oraz grafik komputerowy I i II stopnia zawodami przyszłości” realizowany będzie od 3 stycznia 2011 do 31 marca 2011 roku.
W roku szkolnym 2012/2013 w szkole realizowane były kursy z j. angielskiego, niemieckiego dla dorosłych, młodzieży i dzieci na różnych stopniach zaawansowania. Pracowaliśmy również w firmach takich jak Cefarm, FonSKB , Alpla. W szkole zrealizowano kursy zawodowe dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku, Poświatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku i Poświatowego Urzędu Pracy w Radomsku m.in. takie jak:
- "Magazynier"
- "Bukieciarz"
- "Obsługa kas fiskalnych, minimum sanitarne, fakturowanie komputerowe"
- "Opiekunka domowa"
23.04.2013 - Szkoła Języków Obcych "Eurolingwista" w Radomsku otrzymała certyfikat ISO 9001: 2008 w zakresie:
- Usług specjalistycznych i edukacyjnych w formach kursowych i szkoleniowych
- Usłu g tłumaczeniowych: przysięgłych, zwykłych i specjalistycznych
W roku szkolnym 2013/2014 realizowane były kursy języka angielskiego i niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były to kursy przygotowujące do egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, jak również dla dorosłych i kursy dla małych dzieci. Ponadto, zorganizowano kursy z języka francuskiego i hiszpańskiego.
W kwietniu 2014 roku odbył się audyt certyfikujący, który potwierdził, że norma ISO 9001: 2008 w szkole jest utrzymywana
Przez cały rok w SJO "Eurolingwista" przyjmuje zlecenia Biura Tłumaczeń w zakresie tłumaczeń zwykłych i przysięgłych ze wszystkich języków Unii Europejskiej.
Rok szkolny rozpoczęliśmy kursami zawodowymi:
- Bukieciarz
- Kasjer handlowy
- Kucharz małej gastronomii
- Księgowość małych i średnich firm
- Magazynier - hurtownik z komputerową obsługą sklepu i magazynu
W dniach 21 - 30 lipca 2014 w SJO "Eurolingwista" zorganizowana została bezpłatna intensywna nauka języka angielskiego z native speakers z Kanady dla wszystkich chętnych mieszkańców Radomska i okolic.
W okresie czterech lat nasza szkoła specjalizowała się w nauce języków:
- angielskiego
- niemieckiego
- francuskiego
- włoskiego
- hiszpańskiego
Od roku 2017 uczymy języka polskiego obcokrajowców - zarówno dzieci jak i dorosłychRok 2017 to również czas, kiedy nasza szkoła zaczęła współpracę z firmami,które piszą projekty i pozyskują środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznegona ich realizację, aby mieszkańcy powiatu radomszczańskiego mogli podnieść swojekompetencje oraz kwalifikacje i dostosować je do lokalnego rynku pracy.
W roku szkolnym 2017/2018 przy współpracy projektodawców zorganizowaliśmy bezpłatne kursy języka angielskiego:
1. w Kamieńsku - 2 grupy
2. w naszej szkole - 1 grupę
Łącznie 36 osób.W ramach tych kursów uczestnicy otrzymali bezpłatnie komplet podręczników, 120 godzin dydaktycznych zajęć dla każdej grupy oraz certyfikację. Wszyscy uczestnicy kursu zaliczyli egzamin zewnętrzny i otrzymali certyfikaty.
W grudniu 2019 roku rozpoczęliśmy realizację projektu pt."Będę pracować" oraz "Z nową energią na łódzkim rynku pracy" dla powiatu pajęczańskiego. Większość kursów zawodowych jest certyfikowana, a uczestnicy projektu nie mają problemu z ich zaliczaniem. Wyżej wymienione projekty oraz obecnie realizowane mają na celu objęcie mieszkańców powiatu radomszczańskiego i pajęczańskiego programem aktywizacji zawodowej m. in. poprzez poradnictwo zawodowe, szkolenia zawodowe, staże zawodowe oraz pośrednictwo pracy. Udział w projekcie zwiększa szansę mieszkańców każdego z powiatów na zatrudnienie i poprawę sytuacji materialnej z uwagi na fakt, iż każdy uczestnik otrzymuje prócz bezpłatnego wsparcia poradnictwa zawodowego jeszcze stypendium szkoleniowe i stażowe.
Sprawdź później